בדיקת גירוי TSH

בדיקת גירוי TSH

1.    לשם אבחון של תת פעילות מרכזית או שניונית של בלוטת התריס

ההיפותלמוס מפריש הורמון משחרר תירוטרופין (thyrotropin-releasing hormone - TRH) שמכוון את הסינתזה וההפרשה של ה-TSH מבלוטת יותרת המוח. אם המנגנונים הרגולטורים התקינים הללו מופרעים בלוטת יותרת המוח עשויה להפסיק לייצר רמות תקינות של TSH  ורמת הורמוני בלוטת התריס עשויה לצנוח, אפילו אם ה-TSH  נשאר תקין. בדיקת ה-TSH מערבת הזרקה של כמות קטנה של TRH  לתוך הוריד ולאחריה בדיקת רמות ה-TSH  - נלקח מוריד היקפי במספר זמנים עוקבים. מטופלים שהתפקוד של ציר ההיפותלמוס- בלוטת יותרת המוח שלהם נמצא בסיכון (תת פעילות מרכזית/ שניונית של בלוטת התריס) עשויים להדגים תגובה מאוחרת, לא ברורה או חסרה להזרקה של TRH.

2.    לשם אבחון של תת פעילות מרכזית אידיופטית מבודדת של בלוטת התריס

קיים חשד לתת פעילות מרכזית של בלוטת התריס, אבל אין סימן לפגיעה בבדיקת MRI, אין מחסור בהורמון בלוטת יותרת המוח, לא נלקחה תרופה שעשויה להשפיע על ציר בלוטת התריס- ההיפותלמוס- בלוטת יותרת המוח ואין אינדיקציה לנוכחות של מחלה מערכתית קריטית. לפיכך, קיימת האבחנה הרגילה שהיא תת פעילות מרכזית מבודדת ואידאופטית (כשלא מוצאים סיבה) של בלוטת התריס. התגובה של ה-TSH  לבדיקת הגירוי של TRH מאשרת את האבחנה.

3.    על מנת לעזור באבחון של תת פעילות עיקרית של בלוטת התריס (כולל מחלת השימוטו)

רמות ה-TSH   גבוהות במקרים של תת פעילות גלויה של בלוטת התריס ובמקרים פחות נפוצים גם בתת פעילות תת קלינית של בלוטת התריס. בדיקת TSH שגרתית עשויה להיות מאוד מטעה. כפי שכבר אמרתי, ערכי ה-TSH  עשויים להיראות תקינים אפילו אם למטופל יש רמות נמוכות של הורמון הבלוטה. אם סימפטומים של תת פעילות בלוטת התריס נוכחים (עם תוצאה חיובית לנוגדני בלוטת התריס או המחסור בהם) אבל רמות ה-TSH  תקינות, ד"ר רפאל קלמן וד"ר ג'ון סי. לאו מסתמכים על בדיקת גירוי ה-TRH על מנת להעריך  את האפשרות שמדובר בתת פעילות עיקרית של בלוטת התריס.
מטופלים עם תפקוד תקין של ציר ההיפותלמוס- בלוטת יותרת המוח מגיבים להעלאה של רמות ה-TSH אחרי הזרקה של TRH, שמצביע על נוכחות של תת פעילות עיקרית של בלוטת התריס.
לפי ד"ר קלמן, "הרופא מודד את רמת ה-TSH של המטופל, מזריק לו TRH ואחרי 25 דקות לוקח דגימת דם ובודק שוב את רמות ה-TSH. בבדיקת הדם הראשונה רמת ה-TSH תקינה בעוד שבבדיקת הדם השנייה רמת ה- TSH גבוהה- מעל 10 mIU/L - מה שמצביע על תת פעילות של בלוטת התריס אצל המטופל. רמת TSH  של 15 מעלה חשד בעוד שרמת TSH  של 20 מצביעה בבירור על תת פעילות של בלוטת התריס".
ד"ר קלמן בדק יותר מ-13,000 מטופלים. באחוז גדול מהם הוא גילה את מה שהמטופלים בעצמם חשדו בו: תת פעילות של בלוטת התריס. לטענתו של ד"ר קלמן "מהמטופלים שראיתי שהיו להם שלושה או יותר סימפטומים אופייניים של תת פעילות בלוטת התריס אבל הבדיקות שלהם הניבו תוצאה "תקינה", 35-40% מהם  היו עם פעילות בלוטת תריס נמוכה לפי בדיקת ה-TRH... בדיקת גירוי ה-TRH  היא בדיקה אתגרית שעוזרת לנו להסתכל במה שנמצא מתחת לקצה הקרחון.

[email protected]
לחץ לחזרה לראש העמוד

Copyright © 2009-2019 fibrokur.com All rights reserved. בנייה וקידום אתרים