הקשר בין גלוטן לבלוטת התריס (הקשר בין המעיים, בלוטת התריס ומערכת החיסון)

הקשר בין גלוטן לבלוטת התריס (הקשר בין המעיים, בלוטת התריס ומערכת החיסון)

מאת דר נורברט קורלנד, מטפל בתת פעילות בלוטת התריס בקליניקה בכפר סבא, ליצירת קשר ולפרטים נוספים מוזמנים להתקשר לטלפון 09-7601440.

מספר מחקרים מראים קשר חזק בין מחלת השימוטו ואי סבילות לגלוטן (מחלת הצליאק). הקשר הוא כל כך מהותי שחוקרים מציעים שכל מי שיש לו מחלת השימוטו יעבור בדיקות לראות אם יש לו אי סבילות לגלוטן, והפוך. הגלוטן מצוי בחיטה, שיפון, שעורה, שיבולת שועל, טריטיקייל וכוסמין.  גיליאדין הוא חלקיק פרוטאין של גלוטן שנמצא בחיטה, שיפון ושעורה. מוצרים שמכילים גלוטן מחלישים את דפנות המעי ועשויים לגרום  למעי דולף, בעיקר אם למטופל כבר יש נטייה לאי סבילות לגלוטן. כאשר יש מצב של מעי דולף, גלוטן עשוי לעשות את דרכו מהמעיים לזרם הדם, כאשר הוא לא אמור להיות מחוץ למעיים.

מה מסביר את הקשר בין גלוטן לבלוטת התריס? מדובר במקרה של טעות בזיהוי. המבנה המולקולרי של הגיליאדין דומה מאוד לזה של בלוטת התריס. כשגיליאדין חודר בעד הדופן המגינה של המעי ונכנס לזרם הדם מערכת החיסון מסמנת אותו להשמדה ובכך מחריפה את המצב האוטואימוני. בנוסף, נוגדנים אנטי-גיליאדינים יתקפו ישירות את רקמות בלוטת התריס. מחקרים מראים שלגלוטן יש תפקיד בהתפתחות מחלות של מערכת החיסון כגון מחלת השימוטו, והוא עשוי לשמר או להחמיר מצבים ראשוניים של מחלת השימוטו. כלומר, אם יש לכם מחלת השימוטו ואתם אוכלים מאכלים שמכילים גלוטן, מערכת החיסון שלכם תתקוף את בלוטת התריס שלכם.

הסרה של גלוטן מהתזונה שלכם לחלוטין היא התחייבות קבועה ומהווה חלק מאימוץ אורח חיים בריא יותר שמאפשר התמודדות עם מחלת השימוטו.

[email protected]
לחץ לחזרה לראש העמוד

Copyright © 2009-2019 fibrokur.com All rights reserved. בנייה וקידום אתרים