נוירוטרנסמיטורים ופיברומיאלגיה

נוירוטרנסמיטורים ופיברומיאלגיה

כפי שכתבתי בהקדמה, יש מקום לשימוש בנוגדי דיכאון בטיפול בפיברומיאלגיה, כפי שהם שימושיים בטיפול בחולים עם תת פעילות של בלוטת התריס שסובלים גם מדיכאון. זה היה כאמור בחולים עם FMS בעלת סרוטנין נמוך מרמות הסרוטונין התקינות. תרופות נוגדות דיכאון משמשות להגדלת רמות הסרוטונין. סרוטונין הוא מוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר). נוירוטרנסמיטרים הם השפה של מערכת העצבים, המאפשרת לתאי העצב להעביר דחפים עצביים בין עצמם או בין תאי העצב לבין סוגים אחרים של תאים (שרירים, בלוטות). כעס, רעב, שינה, חשיבה (בין היתר) הם התוצאה של הפעולות שמבצעות מולקולות התקשורת הללו. בסך הכל, נראה שאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה חשים כאב באופן שונה מאחרים. נראה שקיימת אצלם הפרעה בתפיסת סף הכאב. נדמה שפיברומיאלגיה יכולה להיות מוסברת על ידי תפקוד לקוי של הנוירוטרנסמיטרים הללו. חוסר שליטה במרכז הכאב עשויה להוות הסבר לפיברומיאלגיה. חלק מהנוירוטרנסמיטרים, כגון הסרוטונין, מואשמים בכך שהם מתווכים של פיברומיאלגיה מאחר והם מאפשרים תקשורת של אותות כאב.

צוותים רפואיים העוסקים במחקר על פיברומיאלגיה מאמינים שקיימת הפרעה בפרשנות של הכאב על ידי מערכת העצבים המרכזית. מסיבה זו אנו מדברים על אינטגרציה לא מוצלחת של גירויי של קולטן האזעקה (nociceptive). הפירוש למונח קולטן אזעקה הוא כל דבר שקשור להעברת תחושת כאב. תופעה זו היא התוצאה של תקלה באזורים מסוימים של המוח, במיוחד בתלמוס ובגרעין הקאודטי שהם גרעיני הבסיס של המוח. אסור לשכוח שישנה גם נטייה גנטית לפיברומיאלגיה.

אולם לא כל החולים עם פיברומיאלגיה מגיבים ביעילות לתרופות נוגדות דיכאון. חלק מהאנשים נאלצים להפסיק את הטיפול בימים הראשונים בשל תופעות לוואי – רבים מהמטופלים מרגישים כמו "זומבים". לפעמים מטופלים חשים תיאבון מוגבר וכתוצאה מכך עלייה דרמטית במשקל עם הזמן. היעילות של התרופות יכולה להשתנות בין תרופה לתרופה, בעוד אצל החולים, הדיכאון נשאר אותו הדבר, אם הם בדיכאון. המטופלים שיש להם FMS והם אינם בדיכאון,פשוט פחות מושפעים מהמחלה בחיי היומיום שלהם. כאשר חווים דיכאון וחרדה, לרוב מדובר בתוצאה של הפיברומיאלגיה ולא בסיבה לה.

חזרה ל: טיפול בתת פעילות בלוטת התריס

[email protected]
לחץ לחזרה לראש העמוד

Copyright © 2009-2019 fibrokur.com All rights reserved. בנייה וקידום אתרים