בדיקות רוק

בדיקות רוק

DHEA ניתן למדוד בכל עת במהלך היום. קורטיזול, לעומת זאת, הכי גבוה בבוקר (עוזר להתעורר) והכי נמוך בערב לפני השינה (עוזר להירדם). לקיחת 4 דגימות של קורטיזול (בשעה 8 בבוקר, בצהריים, ב-5 אחר הצהריים, ולפני השינה) היא המדויקת ביותר. עם דוגמאות רבות שנלקחו במהלך היום, אנו יכולים למפות את העקומה היומית (קצב היממה) של הקורטיזול החופשי בגוף. זה ייתן לנו תמונה הרבה יותר ברורה של תפקוד כליה. היפוך של הקצב, עליה של ערכי שיא לפני שינה וירידה בערכי שיא בבוקר, עשויה להסביר קשיים בהירדמות, עייפות כשמתעוררים, ועייפות במשך היום. קורטיזול כולל (לא חופשי) שנמדד בדם ב -8 בבוקר הוא לא מדויק ובלתי הולם (ומי בודק  קורטיזול בלילה?). זכור כי רמה גבוהה של קורטיזול בבוקר מספקת את האנרגיה הדרושה במהלך היום, וקורטיזול הוא הכרחי לבלוטת תריס כדי לאפשר פעולה של התאים.

מעניין שניתן לרוב לקבל מדידות של T4 חופשי וT3 חופשי בבדיקת דם אך לא קורטיזול חופשי – רמות הקורטיזול בסרום ללא קורטיזול זמינות רק בחלק ממעבדות בתי החולים, או על פי בקשה של אנדוקרינולוגים.

יתרונות בדיקת רוק

בהשוואה לבדיקת דם (סרום), בדיקת רוק מציעה מספר יתרונות. איסוף הרוק הוא פשוט, ניתן לעשות אותו בבית, הוא לא פולשני, נטול מתח, ללא כאבים. העברה בדואר של דגימות רוק לצורך ההערכה היא לא יקרה. ההורמונים נשארים יציבים ברוק לשלושה שבועות בטמפרטורת החדר.

בנוסף לבדיקת הפרעות יותרת הכליה, בדיקת רוק מספקת הערכה מדויקת של רמות הורמון של סטרואידים חופשיים אחרים, וניתן להשתמש בהם כדי לזהות מספר מצבים קליניים, הכוללים שינויים גדולים לפני גיל המעבר, בגיל המעבר או אצל נשים בגיל הבלות, דומיננטיות אסטרוגן, עם רמות אסטרוגן חופשי (אסטרדיול, אסטרון, אסטריול), ורמות פרוגסטרון חופשי; אצל גברים, כדי לחקור מחסור באנדרוגן (טסטוסטרון חופשי, 5  אלפא- דיהידרוטסטוסטרון חופשי, אנדרוסטנדיון חופשי). כולם הורמוני סטרואידים, קבוצה של חומרי גוף ששמם נובע מהעובדה שהם בנויים על פי המבנה של מולקולת הכולסטרול הנפוצה.

לסיכום, כפי שמוצג בפרקטיקה הקלינית ובמחקרים שונים שפורסמו בנושא, בדיקת רוק מספקת מדידה מדויקת של הורמוני סטרואידים ומציעה יתרונות שלא ניתן לענות עליהם בבדיקות סרום (בדיקות דם). 
 

חזרה ל:הקשר בין בלוטת התריס לבלוטת יותרת הכליה

[email protected]
לחץ לחזרה לראש העמוד

Copyright © 2009-2019 fibrokur.com All rights reserved. בנייה וקידום אתרים